Yazarlar

Çiya Berçelan: Rusya Kürtlere oltanın ucundaki yem, bölgesel devletlere ise sazan rolü biçiyor

By  | 

Türkiye iç kamuoyunda kuzey Suriye “PKK devleti kuruluyor iddiası” ile ilgili kamuoyunda oluşan dezenformasyon süreci gazını Afrin harekatı operasyonu ile almaya çalışıyor. Ayrıca Rusya’yı da Suriye hava sahasını açık tutması için oyalamaya çalışıyor.

Suriye iç savaşının başında Rusya, İran ve Suriye rejimi PKK’nın tekçi siyaset ve ideolojisine dayalı çevrelere destek vermiş, batı Kürdistan halkının bu ideoloji ve siyaset etrafında örgütlenmesini sağlamıştı. Bu uzun vadeli bir proje ve içi zehirli sarmaşıklarla dolu kirli, uluslararası ve bölgesel bir plan, Kürt halkına yönelik büyük bir tuzak olarak tasarlanmıştır.

PKK örgütü Amerikan’ın, Avrupa Birliğinin, uluslar arası güçlerin terörist örgüt olarak ilan ettiği bir yapıdır. Bu nedenle uluslar arası güçler tarafından terörist örgüt ilan edilmiş bir yapının dünyada olsun, bölgede olsun veya doğduğu coğrafya üzerinde olsun siyasi, diplomatik hiç bir meşruiyetinin olmayacağını, kabul görmeyeceğini Rusya biliyordur.

Bu yapı Suriye batı Kürdistan coğrafyası üstünde kimlerle çalışırsa çalışsın, hangi güce dayanır ve hangi güce ulaşırsa ulaşsın sadece bir terörist örgüt olarak siyasi, diplomatik meşruluğu olmayacağı hesap edilerek her koşulda bölge rejimlerin imha temelindeki saldırılarına maruz kalacağını Rusya biliyordur.

Suriye coğrafyası üzerindeki Rusya’nın kara, deniz ve hava askeri gücü varlığı rejimin varlığına bağlıdır ve Rusya Suriye rejimini korumak zorundadır.

Rusya, Kuzey Suriye’yi radikal dinci örgütlerin işgalinden Kürt güçleri sayesinde korudu ve kontrol altında tuttu.

Amerika, Avrupa Birliği uluslar arası güçlerin kuzey Suriye sahasına İŞİD terörist örgüte karşı Kürt güçlerini desteklemesi Rusya’nın bölgesel politikalarına uyuyordu. Amerika, Avrupa Birliği uluslar arası güçler ile Rusya dünya üzerinde, dünya genelinde birbirine rakip ve birbirine hasım güçlerdir.

Amerika, Avrupa Birliği uluslar arası güçler ile Rusya Ukrayna coğrafyasında dolaylı ciddi bir savaş yürütüyor. Rusya bu savaşta Kırım’ı ukrayna’dan koparıp ilhak ettiği gibi doğu Ukranya’nın da önemli kısmına egemen oldu. Rusya Ukrayna sahasında Amerika, Avrupa Birliği uluslar arası güçlere karşı gelmiş durumdadır. Ve bu bölgelerde teorik ve pratiğiyle ölümüne büyük bir satranç oyunu sahnede ve tüm sıcaklığı ile sürüyor.,

Rusya, Gürcistan sahasında Amerika, Avrupa Birliği uluslar arası güçlerle büyük bir mücadele vermişti/vermektedir. Bu mücadele ve savaşta Rusya, güney Osetya ile Abhazya’yı Amerika, Avrupa Birliği uluslar arası güçlerin müttefiği Gürcistan’dan koparmayı ve kendisine bağımlı hale getirmeyi başarmıştır. O günden bu yana Gürcistan’nın sesi soluğu kesilmiştir. Rusya karadeniz çevresindeki Amerika, Avrupa Birliği uluslar arası güçlere bağlı ülkeleri siyasi, diplomatik ve askeri alanlarda sıkıştırmaya devam ediyor.

Bugün Suriye coğrafyası üzerindeki mücadeleyi, Kuzey Suriye’nin Al-Bab, Afrin ve İdlib coğrafyasını Amerika, Avrupa Birliği uluslar arası güçler ile Rusya arasındaki mücadele üzerinden okunması gerekmektedir. Burada PKK siyaset ve ideolojisinin etkin olmasını Rusya hazırladığı proje ile sağlamıştır. bu projesi ve planıyla Türkiye’yi, İran’ı bu tuzağa çekmeyi başarmıştır.

Türkiye’nin Afrin bölgesine askeri operasyonu Rusya’nın teşviği ve izniyle başlatmıştır. Türkiye Amerika, Avrupa Birliği uluslar arası güçlerin terörist örgüt ilan ettiği PKK’nin uzantıları güçlere karşı operasyon başlattığını iddia ediyor. Ancak bu güçler Amerika, Avrupa Birliği uluslar arası güçlerin Kuzey Suriye coğrafyası üzerindeki partnerleridir.

Rusya Suriye, kuzey Suriye sahasında projesini yaptığı, planladığı ve pratiğe, sahneye koyduğu oyunları çok yönlü kurmuştur. Türkiye’yi, Amerika, Avrupa Birliği uluslar arası koalisyon güçlerinin partnerleri ile çatışmaya çekmiştir. Türkiye bu çatışmayı Afrin ile sınırlı tutmayacağını ilan etmiştir. Afrin’de Amerika, Avrupa Birliği uluslar arası güçler yoktu, Rusya vardı. Rusya operasyona izin verdikten sonra Kürt halkını bütünüyle gözden çıkararak güçlerini Afrin bölgesinden geriye çekmiştir.

Amerika, Avrupa Birliği uluslar arası güçler ise Ortadoğu coğrafyasında Kürt halkını kayıp etmek istemediği gibi Türkiye’yi de kayıp etmek istemiyor. Amerika, Avrupa Birliği uluslar arası güçler Türkiye ile Kürt halkını evrensel temel değerlere dayalı çoğulcu demokratik bir sistem içinde çözüm üretmelerini hedefliyor. Rusya ise Kürt halkını gözden çıkardığı gibi Türkiye’yi de Amerika, Avrupa Birliği uluslar arası güçler ile çatışma noktasına sürüklemeyi planlıyor.

Böylece ortaya çıkan gerçeklere bakılırsa Rusya için Kürt halkı ile ilişkileri oltaya takılan yem görevi kadardır. Rusya, bölgesel Devletlerin Kürt halkı ile ilgili zaflarından dolayı onlara da sazan muamelesi yapıyor.

Amerika, Avrupa Birliği uluslar arası güçler Türkiye’nin Afrin operasyonunu dar ve süreli, bir an önce bitirmesini tavsiye ediyor. Rusya, Suriye rejimi ve İran’în Afrin bölgesine güç göndermesine engel oluyor ve bu bölgeden uzak durmasını sağlıyor.

Rusya’nın hedefi çok açıktır, Afrin’den sonra askeri operasyonun Minbiç ve Fıratın doğusunu kapsayacak şekilde geniş bir sahada yürütmesi için Türkiye’yi ikna etmeye çalışıyor. Türkiye Rusya’nın politikalarını göz ardı ederse bir türlü, Rusya’nın istediği politikaları uygular ise başka türlü sorunlar yaşayacağını görüyor.

Türkiye Amerika, Avrupa Birliği uluslar arası güçlerle kuzey Suriye sahasında karşı karşıya gelmek istemiyor. Türkiye, Amerika, Avrupa Birliği uluslar arası güçlerin terörist örgüt ilan ettiği PKK örgütünün uzantısı iddiasında bulunduğu güçlerden desteklerini çekmesini ve bölge üzerindeki etkisini sonlandırmasını talep ediyor. Amerika, Avrupa Birliği uluslar arası güçler ise bu güçlerin sahadaki partnerleri olarak kalmaya devam edeceğini belirtiyor.

Türkiye Suriye genelinde ve kuzey Suriye alanında oldukça sıkıntılı ve sıkışık bir sürece giriyor. Türkiye, Amerika, Avrupa Birliği uluslar arası güçler ile karşı karşıya gelmek istemiyor. Ancak Rusya başta olmak üzere farkı güçler Türkiye iç kamuoyunu ”Kuzey Suriye bölgesinde PKK devleti kuruluyor” şeklindeki ajiyasyon ve dezenformasyonu nedeniyle iktidarına yaşattığı zorluğu nasıl aşacağını bilemiyor.

Amerika, Avrupa Birliği uluslar arası güçlerin isteği ise Suriye coğrafyasında ademi merkeziyetçi federal evrensel temel değerlere dayalı çoğulcu demokratik bir sistemin inşaasıdır. Rusya’nın ise ortsdogu coğrafyasında herhangi bir sistem modeli sorunu olmadığı anlaşılıyor. Rusya bölgede rejimi korumaya çalışıyor, Türkiye’yi Amerika, Avrupa Birliği uluslararası güçler ile çatıştırmak istiyor.

Türkiye iç kamuoyunda kuzey Suriye “PKK devleti kuruluyor iddiası” ile ilgili kamuoyunda oluşan dezenformasyon süreci gazını Afrin harekatı operasyonu ile almaya çalışıyor. Ayrıca Rusya’yı da Suriye hava sahasını açık tutması için oyalamaya çalışıyor.

Rusya’nın Ukrayna ve Gürcistan coğrafyası üzerindeki siyasi, politik, diplomatik ve askeri sürelerine bakılırsa Ortadoğu çok daha büyük sıkıntılı bir süreç yarayacaktır.

Türkiye’nin NATO’yu göreve çağıran çıkışı gelecekteki kanlı sürecin farkında olduğunu gösteriyor. Türkiye’nin bu süreçten zarar görmeden tek bir çıkış yolu vardır. O da Kürt halkı ile “evrensel temel değerlere ve çoğulcu demokratik” bir sistem içinde bölgesel uzlaşmadır. Mevcut iktidar, statüko ile dinci ağırlıkta sistem hevesleri aşabilir ise az da olsa bir umut vardır.

loading...