Gündem

Erbil ile Bağdat arasında yeni anlaşma

By  | 

Kürdistan Hükümeti Uluslararası Raporları Yanıtlama Ofisi Sorumlusu Dindar Zebari, ortak bir plan dahilinde hükümetin, Kürdistan’da Peşmerge güçleri tarafından yakalanan yüzlerce terör örgütü IŞİD üyelerinin Bağdat’a teslim etmeye başladığını söyledi.

Düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulunan Dindar Zebari, Kürdistan hükümetinin Peşmerge tarafından yakalanmış IŞİD’lileri Irak hükümetine teslim etmeye başladığını ve teslim etme işlemlerinin Erbil ile Bağdat arasında belirlenen ortak bir plan çerçevesinde gerçekleştirildiğini belirtti.

Teslim etme çalışmalarının eksiksiz gerçekleşmesi için Kürdistan hükümetinin her türlü kolaylığı sağladığını ifade eden Zebari, Peşmerge güçleri tarafından yakalanmış IŞİD’lilerin bir kısmının bu plan çerçevesinde Bağdat’a teslim edildiğini ve sürecin devam ettiğini kaydetti.

IŞİD’lilerin 50 – 55 kişilik gruplar halinde teslim edilmeye başlandığını dile getiren Zebari, hukuki süreç gözününe alınarak bunun belli aşamalarla gerçekleştirildiğini söyledi.

loading...