Gündem

Fransa ve İngiltere büyükelçilerinden Efrin açıklaması

By  | 

İngiltere ve Fransa’nın Birleşmiş Milletler (BM) büyükelçileri, Suriye’deki ateşkesin tüm ülkeyi kapsadığını dile getirdiler.

BM Güvenlik Konseyi’nde bugün Suriye konulu oturum düzenlendi.

Oturum öncesinde İngiltere’nin BM Büyükelçisi Jonathan Allen ve Fransa’nın BM Büyükelçisi François Delattre Rûdaw’a konuştu.

Jonathan Allen, sivillere insani yardımların ulaştırılması için yaşanan karışıklığın azaltılması gerektiğini söyledi.

Allen, “Türkiye’nin kendini savunma hakkı olduğunun farkındayız” dedi

Suriye’de ateşkes konusuna ilişkin Şam ve Moskova’yı eleştiren Jonathan Allen, şu ifadeleri kullandı:

“2401 nolu ateşkes kararının alınmasından 15 gün sonra kararın uygulanması için bugün BM Genel Sekreteri’nin görüşlerine kulak vereceğiz. Bazı taraflar ateşkes kararını çiğneyerek uygulanmasını geciktiriyor. Suriye ve Rusya rejimi, ateşkesi uygulamayarak Doğu Guta’da sivilleri bombalıyor.

İnsani yardımların ulaştırılmasını istiyoruz. Ancak gerekli insani yardımlar daha ulaştırılamadı. Bununla birlikte hasta ve yaralıların tahliye edilmesini istiyoruz. Hava bombardımanları BM öncülüğünde yürütülen Cenevre ile Türkiye, Rusya ve İran’ın öncülüğündeki Astana görüşmelerinin sonuçsuz kalmasına neden oluyor.”

Allen ayrıca, toplantıda başta Rusya ve Suriye rejimleri olmak üzere bütün taraflardan 2401 nolu ateşkes kararını uygulamalarını isteyeceklerini dile getirdi.

Rûdaw’a konuşan Fransa’nın BM Büyükelçisi François Delattre ise, Suriye için alınan 2401 nolu ateşkes kararının Suriye’deki tüm tarafları kapsadığını söyledi.

Rusya ve Suriye hükümetlerini sert bir şekilde eleştiren Delattre, şöyle konuştu:

“Suriye rejimi Rusya ve İran’ın desteğiyle kasıtlı olarak kara ve hava operasyonlarına devam ediyor. Bu operasyonların amacı sivillerdir.

Fransa 2401 nolu ateşkes kararının uygulanması için uluslararası alanda girişimlerde bulunuyor. Bu konuda Başkan Macron ile Dışişleri Bakanı Le Drian’ın girişimlerinden haberdarsınız.”

loading...

Suriye rejimi üzerinde etkisi olan tüm taraflarla diyaloğa girerek, baskı kuracaklarını belirten Delattre,” Rusya’nın operasyonu durdurmadığını ya da durduramadığını biliyoruz” ifadelerini kullandı.