Gündem

PYD Eşbaşkanı Şahoz Hasan’dan Efrin ve Kerkük için önemli açıklamalar

By  | 

Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanı Şahoz Hasan, “Türkiye Efrin’de demografik yapıyı değiştirerek Efrin halkını sürmek istiyor” dedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Efrin’e yönelik operasyonunu “işgal” sözleriyle değerlendiren Şahoz Hasan, Efrin operasyonunun uluslararası hukuka aykırı olduğunu ifade etti.

Erbil’de basın toplantısı düzenleyen Şahoz Hasan, “Türkiye bu operasyonla uluslararası hukuku çiğneyip bir başka ülkenin topraklarını işgal etmiş durumda. Yine aralarında kandın, çocuk ve yaşlıların bulunduğu yüzlerce sivil bu saldırılar nedeniyle hayatını kaybetti. Hatta Kürdistan Kızılayı’na ait ambulansı da vurdular.

Efrin’de tarihi yerler yerle bir edildi, tarihi eserler yok edildi. Halkın içme suyu şebekesini hedef aldılar. Yasaklanmış silahlar kullandılar. Klor gazı kullanıldı. Efrin hastanesinde bu kanıtlandı. Bunlar Türkiye’nin işlediği savaş suçlarıdır” ifadelerini kullandı

Operasyonun farklı amaçları olduğunu ifade eden Şahoz Hasan sözlerine şöyle devan etti:

“Birincisi bu açıkça bir işgal girişimidir. İkincisi de, Efrin’nin demografik yapısını değiştirmek istiyorlar. Efrin halkını yerinden sürüp onların yerine El Kaide düşüncesine sahip IŞİD ve El Nusra gibi, kendilerine yardım eden ve onlarla bir olup Efrin’e saldıranları yerleştirmek istiyor.

Yine Efrin ve tüm Rojava’da özgür irade temelinde ortaya çıkan demokratik tecrübeyi yok etmek istiyorlar. Bunu da Kürt halkına karşı bir katliam politikasıyla sürdürmek istiyorlar.”

PYD Eşbaşkanı operasyonunun bir diğer amacının da Kerkük’ü içerdiğini savunarak, “Türkiye’nin en üst düzey yetkilileri hergün basından şunları ifade ediyor. Bu bir plandır ve Efrin’den Kerkük’e kadar işgal etmek istiyorlar” diye konuştu.

“Efrin’de süren direniş sadece Kürtlerin değil Suriye ve Ortadoğu’daki tüm demokratik güçlerin direnişidir” diyen Şahoz Hasan, Rusya ve bazı güçlerin Türkiye’nin operasyonuna yeşil ışık yaktığını dile getirdi.

loading...