Genel

Avustralya Başbakanı’ndan Kudüs açıklaması!

By  | 

Avustralya, ABD’nin Kudüs adımını takip eden ikinci büyük ülke olabilir. Koyu bir Evanjelist olan Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve büyükelçiliği Tel Aviv’den buraya taşıma seçeneğini değerlendirdiklerini açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın uluslararası tepki çeken ve Ortadoğu’yu iyice karıştıran Kudüs kararını takip edecek ikinci lider çıktı: Avustralya Başbakanı Scott Morrison. Sputnik’in aktardığı üzere, Liberal Parti’nin koyu Evanjelist lideri olan Morrison, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve büyükelçiliği Tel Aviv’den buraya taşıma seçeneğini değerlendirdiklerini İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’ya söylediğini duyurdu.

Avustralya’nın, iki devletli çözüme bağlılığının ise devam ettiğini sözlerine ekleyen Morrison, bir karar almadan önce Bakanlar Kurulu ve diğer ülkelerin görüşünü alacağını belirtti.

Filistinliler Doğu Kudüs’ü gelecekteki devletlerinin başkenti olarak görüyor. 1967’deki Altı Gün Savaşları’nda Doğu Kudüs’ü işgal eden İsrail ise kentin ‘ebedi ve bölünmez başkenti’ olduğunu iddia ediyor ve bunu dünyaya kabul ettirmeye çalışıyor. Hem iki devletli çözümü desteklemenin hem de Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımanın mümkün olabileceğini savunan Morrison’ın Kudüs hamlesi, rakiplerine göre, hükümetin geleceğini belirleyebilecek ara seçimler öncesinde ‘siyasi bir manevra’.

Gelecekte Doğu Kudüs’ü Filistin Yönetimi’nin başkenti, Batı Küdüs’ü de İsrail’in başkenti olarak tanıyabilecekleri bir senaryodan da söz eden Liberal Parti lideri, “Avustralya bu fikre açık olmalı” diye konuştu. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Twitter’da Morrison’a teşekkür etti.

Oysa Morrison’ın selefi Malcolm Turnbull, ABD örneğini izleyip elçiliklerini Kudüs’e taşıma olasılığını dışlamıştı. Ama Turnbull’un parti içindeki yarıştan sonra istifa etmesiyle mecliste boşalan sandalyesi için cumartesi günü ara seçim yapılacak. İktidar partisi, Sydney’de Yahudilerin yoğunlukta olduğu Wentworth bölgesindeki seçimi kaybederse azınlığa düşecek.

loading...

İşçi Partisi’nin Senato lideri Penny Wong, Morrison’un Yahudi oyları için Avustralya dış politikasıyla ‘tehlikeli bir oyun oynadığını’ öne sürdü.